Kiedy zmienić opony na zimowe?

Aby zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu większe bezpieczeństwo, najlepiej zmienić opony na zimowe już pod koniec września. Nie czekajmy ze zmianą opon do ostatniej chwili.

Uszkodzona opona

Dlaczego trzeba zmieniać opony na zimowe?

Zmiany opon na zimowe trzeba dokonywać przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Mniej istotnym powodem jest dłuższa żywotność opon letnich, jeśli nie będziemy na nich jeździć w niskiej temperaturze. Opony zimowe jak sama ich nazwa mówi przeznaczone są do jazdy w zimie, możliwe jest to między innymi dzięki specjalnie wyrzeźbionemu bieżnikowi. Bieżnik opon zimowych różni się od bieżnika w oponach letnich wzorem, ma to na celu poprawienie przyczepności w warunkach zimowych, a co za tym idzie na jezdni pokrytej śniegiem lub błotem pośniegowym. Opony takie zdecydowanie lepiej odprowadzają wodę właśnie dzięki charakterystycznej rzeźbie bieżnika.

Właściwości i wygląd opon zimowych

Opony zimowe składają się ze specjalnej mieszanki, która przystosowana jest do niskiej temperatury. Opona taka nie sztywnieje w takiej temperaturze, a co za tym idzie nie zużywa się zbyt szybko. Opony letnie źle znoszą niskie temperatury szczególnie dlatego, że mieszanki, z których powstały nie posiadały specjalnych dodatków, a syntetyczny kauczuk sztywnieje już w temperaturze 5-7 stopni Celsjusza. Drugim istotnym elementem opon zimowych zaraz po składzie mieszanki, z której je wyprodukowano jest jej bieżnik. W oponach zimowych stosowanym wzorem bieżnika jest charakterystyczny wzór blokowy (patrz zdjęcie obok). Rzeźba takiego bieżnika charakteryzuje się wzorem bloków z rowkami, które są ze sobą połączone. Opony z takim bieżnikiem cechuje bardzo dobre odprowadzanie wody na mokrej nawierzchni. Opony zimowe wyróżniają także lamelki - wąskie nacięcia na krawędziach opony, które właśnie odpowiedzialne są za odprowadzanie wody i błota pośniegowego.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opon nie powinno się zdecydowanie zmieniać w ostatniej chwili. Najlepiej zastosować tu zasadę - zaskocz zimę, zanim ona zaskoczy Ciebie. Nie chodzi tu tylko o zaskoczenie nas przez spadnięcie śniegu, ale także uniknięcie kolejek w serwisach wymiany opon. Więc kiedy wymienić opony na zimowe? Najlepiej zrobić to pod koniec września lub ewentualnie na początku października.

Komentarze

  1. A co myślisz na temat opon wielosezonowych? Chodzi mi o to, że zimowe ogumienie jest specjalnie do dużych mrozów i śniegu. W temperaturze trochę wyższej i lepszych warunkach pogodowych nadal zachowują swoje właściwości?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak nadal zachowują swoje właściwości. Problemem jednak jest nadmierne ścieranie ogumienia, ponieważ opony zimowe są zrobione z miękkiej gumy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ważne w zimie jest też prawidłowe wyważanie opon. Bez tego cierpi bardzo trakcja i bezpieczeństwo autka...

    OdpowiedzUsuń
  4. A co ile wymieniasz komplet opon na całkiem nowe? W sensie, ile sezonów służy Ci ogumienie? Bo różne są szkoły i teorie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest homologacja?

Jak kupić pierwszy samochód?