Kiedy wymienić akumulator?

Prędzej czy później każdego właściciela pojazdu czeka wymiana akumulatora. Wydaje się to dość prostą sprawą, ale gdy nadejdzie ta feralna pora, kiedy akumulator w naszym pojeździe odmówi dalszej współpracy, mamy nie lada problem. W tym krótkim artykule postaram się rozwiać choć część wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, czym sugerować się przy wymianie akumulatora na nowy.
Akumulator samochodowy

Jak sprawdzić czy akumulator jest sprawny?

Wymiana akumulatora to ostateczność, przed tym przedsięwzięciem warto upewnić się, czy nasz akumulator faktycznie nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Warto w związku z tym wykonać kilka prowizorycznych testów.

  • Sprawdź stan styków i klem, a w razie potrzeby przeczyść je.
  • Sprawdź woltomierzem napięcie akumulatora poprzez podłączenie go do styków oraz zakręcenie rozrusznikiem. Jeśli podczas kręcenia zaobserwowałeś znaczny spadek napięcia najprawdopodobniej akumulator nie nadaje się już do dalszego użytku.
  • Upewnij się, że w instalacji elektrycznej nie tworzy się zwarcie.

Dobór akumulatora

Jeśli po wykonaniu powyższych testów stwierdzimy, że akumulator w pojeździe nie nadaje się do dalszego użytku, należy go wymienić. Sprawa wydaje się dość prosta - kupujemy identyczny akumulator jaki używany był w pojeździe do tej pory. Niekiedy jednak jest to niemożliwe i zmuszeni jesteśmy zakupić inny akumulator o parametrach wskazanych dla naszego pojazdu. Jest to oczywiście dozwolone i nieszkodliwe (o ile nowy akumulator będzie posiadał takie parametry, jakie są wymagane). Czy kształt akumulatora jest ważny? Tak! Może i jest to kwestia drugorzędna, ale też bardzo istotna, ponieważ nie wstawiamy przecież akumulatora od ciągnika do motocykla, czy akumulatora od samochodu do ciągnika. A tak poważnie, nowy akumulator musi mieć kształt obudowy oraz rozmieszczenie dodatniego i ujemnego bieguna zgodnie z wymaganiami naszego pojazdu.

Ważne! Jeśli nie jesteś pewny, że potrafisz wymienić akumulator we własnym zakresie, skorzystaj z oferty serwisu/warsztatu. Ceny takiej usługi zaczynają się od 10 zł.

Jeszcze słowo o producentach. To jakiego producenta akumulator wybierzemy zależy głównie od budżetu, jaki chcemy na niego przeznaczyć. Najpopularniejszymi producentami akumulatorów są:

  • Bosch
  • Centra
  • Varta

Ceny dobrych akumulatorów zaczynają się od 250 zł. Gdzie kupować? Najlepiej w autoryzowanych sklepach, ewentualnie zlecić całą wymianę akumulatora (razem z doborem i zakupem) serwisowi/warsztatowi. Akumulator można także zakupić na portalach aukcyjnych, gdzie także handlują autoryzowane sklepy. Należy jednak unikać zakupów w supermarketach.

Wymiana akumulatora

Aby samodzielnie wymienić akumulator w pojeździe należy go zgasić, następnie odłączyć klemę z ujemnego bieguna (-), potem z dodatniego i ostrożnie wyjąć akumulator. Podłączając nowy robimy dokładnie tak samo z jednym wyjątkiem - najpierw podłączamy biegun dodatni (+). Należy uważać, by nie podłączyć klem odwrotnie, ponieważ możemy uszkodzić moduł sterowania silnikiem (ECU), a także inne elementy elektroniki. Co zrobić ze starym akumulatorem? Najlepiej zapytać w sklepie przy kupnie nowego akumulatora, gdzie możemy oddać stary. Sprzedawca na pewno coś doradzi. Zużyty akumulator można oddać firmie zajmującej się skupem i utylizacją akumulatorów.

Komentarze

  1. Przy zakupie należy oddac akumulator by nie płacić kaucji... dobry materiał!

    OdpowiedzUsuń
  2. W dobrych warsztatach można często poprosić o sprawdzenie akumulatora, żeby upewnić się, czy faktycznie potrzebuje wymiany. Podają wtedy stan naładowania i sprawność baterii.

    A zużyty akumulator zostawia się w sklepie, w którym kupiło się nowy. Sprzedawca ma obowiązek go przyjąć.

    OdpowiedzUsuń
  3. I problem z akumulatorem mam rozwiązany ;) Świetny blog.

    OdpowiedzUsuń
  4. Doradzałbym, by wymieniać najlepiej przed zimą :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze, że napisałeś o pozbywaniu się starego akumulatora. Ja kiedyś zapomniałem oddać i 2 lata jeździłem z nim w bagażniku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Co to jest homologacja?

Jak kupić pierwszy samochód?